Čarovná zahrada u Liliovníčka

Naši rozlehlou zahradu obývá skřítek Liliovníček. V zahradě se mu moc líbí, protože je nejen krásná, ale také v sobě skrývá tajemná zákoutí.foto

Zahrada rozmanitým způsobem stimuluje smyslové vnímání dětí, výrazně přispívá k rozvoji tělesné zdatnosti, k jejich celkové psychické a fyzické pohodě, k podpoře výchovy ke zdravému životnímu stylu a pozitivnímu vztahu k přírodě.

Kouzlo zahradě dodávají vzrostlé Lípy, Smrky, Břízy a pohádkový strom Liliovník tulipánokvětý, po němž jsme zahradu pojmenovali pro krásné květenství ve tvaru tulipánů. Tajuplné uličky mezi keři šeříků v dětech probouzí fantazii k různým hrám. Hnízdo z keřů nabízí dětem místo pro jejich nejtajnější rozhovory.

Domov v zahradě nachází mnoho broučků a ptáčků, kteří obývají broukoviště, hmyzí domečky a budky umístěné po celé zahradě. Dobroty si nazobají v krmítkách a napijí se v jezírku. V zákoutích z motýlích keřů, levandulí a na rozkvetlé louce pozorujeme čarokrásný život motýlů, čmeláků a včel.

A jak chceme dětem přírodu a přirozený pobyt v ní co nejvíce přiblížit?

Kamarádi, pojďte s námi do přírody,                     prožívat ji všemi smysly,

fotofoto

zasmát se,                                        objevovat přírodu pohybem,

fotofoto

učit se v ní hravě                                     i přemýšlet a pozorovat.

foto foto

Jak naše přírodní zahrada vznikla?

Na jaře 2018 jsme začali s realizací prvních prvků - okrasným záhonem, jezírkem, vyvýšenými záhony. Postupně jsme vysázeli nejrůznější keře, ovocný koutek, zasadili stromy. Pořídili jsme nové herní prvky jako loď, chůdy, pohyblivý chodník, xylofon, mašinku, pyramidu - vše z akátového dřeva. Vybudovali jsme kamennou stezku, zapustili kolem ohniště do země velké špalky k sezení, vytvořili broukoviště, ježkoviště a bylinkovou spirálu, ze staré dlažby vytvořili labyrint. Zasadili jsme keře do tvaru hnízda, z nevyužitého pískoviště jsme vytvořili kamínkoviště.

V roce 2019 byla provedena analýza zdravotního stavu dřevin, při které bylo zjištěno, že tři vzrostlé břízy jsou vážně napadeny houbou. Proto bylo nutné jejich pokácení. Použitelné dřevo jsme využili na realizaci venkovní kuchyňky. Na místo pokácených bříz byly vysázeny nové tři břízy.                                                                                                                                                     foto

V roce 2022 jsme díky příspěvku SFŽP zrealizovali venkovní učebnu, podium, tunel v kopci, hmatovou stezku, herní prvky piškvorky, pexeso, počítadlo, instalovali nové lavičky, zaseli květnatou louku. Instalovali jsme informační ceduli o třídění odpadu a plůtek kolem sběrných nádob na hliník a kolem popelnic.

Ostatní prvky byly zrealizovány buď svépomocí nebo díky příspěvku zřizovatele školy a příspěvkům ze sběru papíru a hlíniku.

V  září 2023 naše zahrada získala certifikát přírodní zahrady. Ocenění se velmi vážíme, neboť za naší krásnou zahradou se skrývá hodně vlastního potu a usílí zaměstnanců, dětí ale i rodičů.  I přesto, že jsme plaketku získali, do budoucna máme v plánu vytvořit a využívat kompostér, osázet zahradu jedlími keři, více využívat metodu mulčování, budeme se společně s dětmi učit o sázení a setí  formou smíšených kultur.

Zahradu budeme s děmi i nadále opečovávat a využívat ji k učení o přírodě v přírodě.

fotofoto

Všem za podporu a sdílení naší myšlenky o vytvoření co nejpodnětnějšího prostředí pro děti děkujeme.

Více fotografií ve fotogalerii.